Royal Küp Nargile Kömürü

Hindistan cevizi kabuğundan üretilmektedir,

Sönmez Nargile Kömürü özelliklerine sahip,

Kömürün yakımı kolaydır,

Nargile içim keyfini arttırır,

Kanserojen madde içermez,

Ağırlığının %5i kadar kül bırakır

Kararma yapmaz

Nargilenin tadını bozmaz

Piyasada yer alan kömürlere göre daha uzun yanma süresine sahiptir

Nargile kafelerle birlikte evlerde de tercih edilen ürünümüzdür

Sipariş Ver

ROYAL KÜP NARGİLE KÖMÜRÜ

Günümüzde birçok insan nargile içmekten keyif almaktadır.  Nargile içmek adına çeşitli mekânlar tercih edilirken, nargilesini kendi elleriyle hazırlamak isteyenlerin sayısı da bir o kadar fazla. Peki, nargile nasıl hazırlanır, kaliteli nargile içimi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Şişeyi yeteri kadar su ile doldurun. Şişeye konulan su miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Şişedeki su, serin içine bırakıldığında dalacağı kadar yüksek ve üstte duman için hava kalacak şekilde doldurmalısınız. Tahmini olarak ser borusu suya 2-3 cm kadar dalmalıdır. Nargile gövdesinin üstündeki tepsiyi yerleştirin. Bu tepsi sayesinde közlerin etrafa yayılmasını engellemiş olursunuz. Ser ucunu kapatarak nargilenizden hava çekin eğer suda kabarcık oluşursa nargile hava alıyor demektir. Vidalama yerlerini kontrol edip tekrar deneyin. Nargile için özel olan tütün lülelerini tütün haznesine tam dolacak şekilde doldurun.  Tütünlerin lüleye konulması nargilenin en önemli noktalarındandır. Aşırı şekilde bastırılıp ve sık tütün konulmamalıdır. Daha seyrek olarak ve hafif bir şekilde doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonra kalın nargile folyosu ile üstünü gergin bir şekilde kapatın. Burada kullanılan folyo günlük hayatta kullanılan folyo değildir. Özel olarak nargile için üretilmiş kalınlığı fazla olan folyo kullanın. Folyoya kürdan ya da nargile maşasının kenarındaki iğne ile delikler açın ve serin üst kısmına yerleştirin. Bu kısımda nargile hazırlamada oldukça önemlidir. Delikleri lülenin kenarlarında seyrek iç taraflarına doğru sıklaştırılarak delmelisiniz. Standart nargile lülesi için 12-15 delik yeterlidir. Daha sonra yanan nargile közlerini folyo üzerine yerleştirin. Nargilenin hazırlanışından ayrı olarak, kaliteli içimi sağlayacak bir başka önemli etken daha var, nargile kömürü..

Çoğu nargile kullanıcısı kömür seçimine özen göstermez. Oysa en iyi yanan küp nargile kömürü kalitesi nargile keyfini doğrudan etkiler. Keyif veren bir nargile içebilmek için kömür seçimi önemlidir, ancak memnun edici içim için tek başına buda yeterli değildir. Küp nargile kömür fiyatları diğer kömür türlerine göre hemen hemen aynıdır. Önemli olan kullanılan kömürün doğru şekilde yakılmasıdır. 

İDEAL KÖMÜR ÖLÇÜSÜ;

Kömür ölçüsünü belirlerken önemli olan ölçünün ne az ne de çok kullanılmasıdır. Çünkü közü fazla koyarsanız tütün yanar ve dumanla birlikte acı bir tat ağzınıza gelir. Közü eğer az koyarsanız kömür yeterince yanmaz ve ağzınıza hava gelir. Bu yüzden, kömürü kararında kullanmak önemlidir.

Küp nargile kömür çeşitleri piyasada 3 adet olarak bulunmaktadır. Bunlar meşe kömürü, sıkma kömür ve Hindistan cevizi kömürüdür. Bu kömürler daire, küp veya parmak şeklinde olabilir. Daire şekline sahip olanlar içerisinde kimyasal katkı bulundurur. Küp nargile kömürün bir diğer adı Royal küp nargile kömürüdür.