HABERLER

Nargileden keyif almak tüm malzemelerin doğru seçilmesi ile mümkündür. Kafelerin çoğu bu tercihleri doğru yapmakta ve müşteri memnuniyetini yakalamaktadır. Siz de evinizde aynı kaliteyi yakalamak ve kendi yaptığınız nargileden zevk almak istiyorsanız öncelikle nargile takımınız ve marpucunuz kaliteli ve kullanışlı olmalıdır. Piyasada komple cam takım, çoğu çin malı olan sıvama takımlar ile, zamak, alüminyum, pirinç ve çelik malzemelerden yapılmış nargile takımlarıyla hemen hemen aynı malzemelerle yapılmış masa üstü nargile takımlarıyla da karşılaşmak mümkündür. Evine takım almak isteyen kişi için sorun tam olarak  burada başlamaktadır;

Hangi boy takım alayım? Masa üstü mü, yoksa yer tipi mi olsun? Marpuç nasıl olsun? Malzemesi ne olsun? vs. vs.

 

Biz takımları 5 gruba ayırıp ayrı ayrı inceleyeceğiz.

 

  • Üzerinde boncuklar olan, hafif, çok parçalı, alüminyum borulu, ince marpuçlu Çin malı ve sıvama takımları asla tercih etmeyiniz.

 

  • Döküm nargile: Bu nargile takımlarında sadece bakır boru kullanılmakta ve nargile serinin içinden komple geçmektedir. Bu ürün yıllarca kafeler tarafından kullanılmış gayet güzel sonuçlar alınmıştır. Başlangıç için tercih edilebilir. Şişe ağzı düzgün olamamalı ve hava kaçırmadığından emin olduktan sonra 50 cm ya da 60 cm boyunda olanlar alınabilir.

 

  • Komple cam nargile takımları: Bu ürünlerin cam kalınlıkları çok ince, şişe içine girişler çok dar ve borular camdır. Temizlenmesi zor kullanımı fazlaca özen istemekte kırılması durumunda yedek parça temini bulunmamaktadır. Sorun yaşamayacağınıza inanıyorsanız içimleri güzeldir.

 

  • Yer tipi nargile takımları: Zamak, alüminyum, pirinç ve çelikten imal edilmiş nargile takımlarıdır. Hepsi birbirine yakın özellik ve boylardadır. Bu ürünler de kendi aralarında vidalı ya da kilitli sistem olarak ikiye ayrılır. Alüminyum nargile en kısa ömürlü olanıdır, kullanıma göre en fazla 1 sene içinde çürüme başlayacak ya da vida dişlerinde sıkıntılar başlayacaktır; kısa vadeli olarak düşünülebilir. Zamak nargile bu işin ekonomik ve görsel açıdan farklılarından dolayı tercih edilir.Amy Deluxe marka kilitli sistemli nargile takımlarını uzun yıllar kullanabilirsiniz. Diğer zamak ürünlerde vidalı sistem kullanılmaktadır; vida dişleri ince diştir, dikkatli kullanıldığında 2-3 yıl kullanılabilir. Pirinç ve çelik malzeme ile yapılmış bu ürünler sağlamlık açısından en doğru tercih olacaktır uzun yıllar kullanabilirsiniz.

 

  • Masa üstü nargile takımları: Bu takımlar iyi markalar tercih edildiğinde iyi sonuçlar verecektir. Pirinç ve çelik olanlar tercih edilmelidir. Kullan at ve silikon marpuç kullanılmaktadır. Kendini geliştirmiş içiciler bu takım ile görsel ve lezzet şöleni yapabilirler.

 

Bu bilgiler ışığında alacağınız nargile takımı hangisi olursa olsun öncelikle aşağıda yazdığımız özelliklerde olmasına dikkat edin:

  • İç borusu çelik ya da bakır olmalı,
  • İç boru çapı en az 10 mm olmalı,
  • Duman tahliyesi olmalı,
  • Piknik, seyahat gibi günlerin olacağı ve evde muhafaza edilmesi düşünülerek 70 cm’yi geçmeyen ürünler tercih edilmeli,
  • Yer tipi takımlarda deri veya silikon marpuç tercih edilmeli, farklı tatlar kullanılacak ise kullan at marpuç evde bulunmalıdır.
Paylaş